Notice: Use of undefined constant HTTP_USER_AGENT - assumed 'HTTP_USER_AGENT' in /home2/sunseirc/public_html/wp-content/themes/travel-agency/header.php on line 1
جاذبه های استانبول؛ این مطلب را از دست ندهید! - سان سیر

جاذبه های استانبول؛ این مطلب را از دست ندهید!

استانبول، پایتخت اقتصادی و بزرگترین شهر کشور ترکیه است. این شهر یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در دنیا و در میان ایران است. استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره واقع شده است و به همین دلیل به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم شده است. استانبول وزنه گردشگری کشور ترکیه است و جاذبه های استانبول آن را به سومین شهر توریستی جهان تبدیل کرده است. این شهر کهن با نام قدیمی قسطنطنیه یکی از مهم ترین مراکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه است. این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید!

تاریخ استانبول

استانبول در تاریخ و شکل گیری امپراتوری های آسیا و اروپا تأثیر بسزایی داشته است. اولین نشانه های سکونت انسان در استانبول متعلق به عصر باستان است. امپراتوری های بزرگی همچون روم شرقی و عثمانی در این شهر قدرت خود را تحکیم کردند و بر قسمت های بزرگی از اروپا و آسیا مسلط شدند. زمانیکه جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ تشکیل شد پایتخت آن از استانبول به آنکارا تغییر پیدا کرد. اما استانبول محوریت خود به عنوان مرکز تجاری، صنعتی ترکیه را حفظ نمود و هم اکنون نیز بزرگترین شهر ترکیه می باشد.

جاذبه های استانبول

مسجد سلطان احمد

یکی از بزرگترین هدایای معماری این شخص به پایتختش بود که یکی از زیباترین مسجدهای جهان به حساب می آید. امروزه این مسجد را به نام مسجد آبی می شناسند. مسجد آبی بین سال های ۱۶۰۹ و ۱۶۱۶ ساخته شد، بعد از اینکه ساخت مسجد به پایان رسید موجب خشم در سراسر جهان اسلام شد چون دقیقاً همانند خانه خدا در مکه ۶ مناره داشت. به همین دلیل مناره هفتم به عنوان هدیه ای برای مکه ساخته شد تا به این مخالفت پایان داده شود. نام مستعار این مسجد از دکوراسیون داخلی اش که شامل دهها هزار کاشی ایزنیک است، گرفته شده است. فضای کلی و تأثیر رنگ داخلی، مسجد را به یکی از بهترین دستاوردهای معماری دوره عثمانی تبدیل کرده است.

مسجد سلطان احمد

مسجد ایاصوفیا

گفته می شود زمانی که امپراطور بیزانس برای اولین بار در سال ۵۳۶ میلادی بعد از کامل شدن کلیسای خود وارد آن شد، فریاد زد: «زنده باد خداوندی که من را شایسته انجام چنین کاری دانسته است. آه سلیمان، من تو را فراموش کردم!» ایاصوفیه به پایگاه خودستایی و تکبر وزریدن امپراطور بر جهانیان با دارایی و سربازانش تبدیل شد. سنت معتقد بود که منطقه اطراف تخت امپراطور در کلیسای ایاصوفیه مرکز اصلی فرمانروایی جهان است. ایاصوفیه زمانی خانه پرستشی بود که در طول قرن ها به ادیان مختلف به خوبی خدمت کرد. بعد از اینکه ارتش عثمانی قسطنطنیه را فتح کردند، این کلیسا به یک مسجد تبدیل شد و در قرن بیستم به موزه تغییر یافت. امروزه، موزه ایاصوفیه یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی استانبول به حساب می آید.

مسجد ایاصوفیا

کاخ توپکاپی

یکی از جاذبه های استانبول که در طول سفر به استانبول حتما از تماشای آن لذت خواهید برد کاخ توپکاپی می باشد. این کاخ تاریخی، اسرار آمیز و زیبا که در محل تلاقی تنگه بسفر، خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره قرار گرفته حال تبدیل به نمایشگاه دیدنی کریستال، نقره و ظروف چینی تاریخی دوره امپراطوری عثمانی بدیل گشته است. این نمایشگاه طبق آمار ها یکی از مهم ترین جاذبه های استانبول می باشد. جالب است بدانید که بنا به نمای زیبا و معماری خیره کننده اش، در سال ۱۹۸۵ توسط یونسکو به عنوان بهترین قصر دوران امپراطوری عثمانی به ثبت جهانی رسید.

کاخ توپکاپی

تنگه بسفر  و پل بغاز

یکی از مکان های مشهور و پربازدید استانبول ترکیه که به راحتی نمی توان از آن چشم پوشید تنگه بسفر است. تنگه بسفر همانطور که می دانید، نقطه واصل بین دو قاره و از دیدنی های مورد علاقه توریستان و گردشگران استانبول محسوب می شود. این تنگه، طولی برابر ۳۰ کیلومتر و عرضی برابر ۷۰۰ متر دارد و دریای سیاه را به دریای مرمره وصل می کند. علاوه بر دیدنی های این تنگه و غذا خوردن در کنار نما و منظره زیبای این مکان بسیار جذاب، به راحتی می توانید از جاذبه های اطراف آن نیز دیدن کنید. این منطقه به دلیل اهمیت فراوانی که درزمان قدیم داشته، بنا ها، نماد ها و دیدنی های منحصر به فردی را از تاریخ به رخ بازدید کنندگان می کشد.

پل بغاز نام یکی از دو پل کابلی در شهر استانبول و یکی از محبوب ترین جاذبه های استانبول میباشد که بر روی تنگه بسفر ساخته شده است. با توجه به اینکه پل بغاز اولین پل بود که بر روی تنگه بسفر ساخته شد، نزد مردم استانبول به پل اول شناحته میشود. طبق نوشته مورخان، داریوش پادشاه ایران که با سپاه هفتصد هزار نفری خود عازم جنگ بود، با کنار هم قرار دادن کشتی ها در عرض تنگه استانبول توانست با ساخت پل متحرک از آنجا برای اولین بار عبور کند.

تنگه بسفر و پل بغاز

میدان تکسیم و خیابان استقلال

مشهورترین جاهای دیدنی استانبول و شاید بتوان گفت در تمام ترکیه هستند. دلیل معروفیت این خیابان به دلیل وجود مغازه ها، رستوران ها، کافه تریاها، سینماها، گالری های هنری و آثار تاریخی است که در این منطقه قرار گرفته است. در طول خیابان استقلال یک تراموای قدیمی در حال حرکت است که مسیر ۳ کیلومتر از میدان تکسیم تا انتهای خیابان استقلال را طی می کند. این تراموا بعد از تراموای لندن، دومین تراموای قدیمی در سرتاسر دنیا میباشد.

یکی از مهم ترین جاذبه های استانبول بسیاری از گردشگران ایرانی، خرید از مراکز خرید استانبول است. به همین دلیل خیابان استقلال استانبول یکی از معروفترین مراکز خرید ترکیه میباشد و برای خرید لباس در ترکیه بسیار مناسب است. در این مکان میتوان پوشاک و البسه ترک که یکی از بهترین دوخت ها را در دنیا دارند خریداری کرد. از این رو باید گفت استانبول گزینه خوبی برای خرید است.

میدان تکسیم و خیابان استقلال

مطالب پیشنهادی