Notice: Use of undefined constant HTTP_USER_AGENT - assumed 'HTTP_USER_AGENT' in /home2/sunseirc/public_html/wp-content/themes/travel-agency/header.php on line 1
جاذبه های هندوستان؛ عجایبی که حتماً باید دید! - سان سیر

جاذبه های هندوستان؛ عجایبی که حتماً باید دید!

هندوستان، سرزمینی پرتکاپو با جاذبه های شگفت انگیز است؛ جایی که دنیای سنتی و مدرن به هم می رسند. هفتمین کشور پهناور و دومین کشور پر جمعیت دنیاست. جاذبه های هندوستان، شامل فرصت رویارویی با مجموعه ای از مکان های مقدس و معنوی است و همچنین علاقه مندان به طبیعت میتوانند از سواحل آفتابی، پارک های ملی باشکوه و مناطق مهیج محافظت شده حیات وحش لذت ببرند. در ادامه با سان سیر همراه باشید تا جاذبه های هند را مرور کنیم:

جاذبه های هندوستان

۱۲- معبد ماهابودی

بوده گایا، مقدس ترین مکان دنیا برای بودایی هاست که هر ساله هزاران گردشگر را به خود جذب میکند. همه گردشگران، برای شرکت در مراسم مراقبه راهبان محلی و عبادت کنندگان به سمت آن کشیده می شوند. کانون مرکزی این زیارتگاه، معبد شگفت انگیز ماهابودی است که در مکانی پر اهمیت یعنی جایی که بودا برای تعلیم و تدوین فلسفه خود از زندگی آمد ساخته شده است.

این بنا در قرن ششم میلادی ساخته شده و از آن زمان تا به حال بارها مرمت شده است، معبد به وسیله یک هرم مارپیچ زیبا مسقف شده و یک مجسمه زراندود بودا در داخل آن جای دارد. درخت انجیر مقدس هندی در این مکان نیز جالب توجه است، نسلی از درخت بودای اصلی است، بودا هفت شبانه روز زیر این درخت ریاضت کشیده تا اینکه به حقیقت دست یافته، گفته می شود که این درخت یکی از کهن ترین و تکریم شده ترین درخت ها در جهان است.

معبد ماهابودی

۱۱- کاخ میسور

شهر پهناور میسور به خاطر آمیختن با معماری استعمارگرایانه، کاخ های پادشاهی هندی، باغ های انبوه به زیبایی آراسته آن برای گردش بسیار دلپسند است. کسانی که به خرید علاقه مندند میتوانند از بازارهای ابریشم و صندل چوبی در این شهر لذت ببرند. جاذبه اصلی شهر قصر شگفت انگیز میسور است که به صورت کامل در سال ۱۸۹۷ بعد از آتش سوزی بازسازی شد. این قصر سه قسمتی شامل جاذبه هایی مانند برج مربعی شکل و گنبدهای زیبایش، سقف بسیار تزیین شده، کاشی های لعاب دار در کف بنا، شیشه های رنگی زیبا، کارهای هنری و نمایش جواهرات است.

قلعه میزور

۱۰- غارهای الورا

غارهای یادگاری مشهور الورا در بین قرن های پنجم و دهم توسط بوداییان، پیروان جین و راهبان هندو ساخته شده است و مناسب برای سیاحتی تمام عیار از بمبئی است. الورا، در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این مجموعه قابل توجه شامل ۳۴ صومعه، کلیسای کوچک و معبد است که ۱۲ تای آنها بودایی، ۱۷تا هندو، و ۵ تای آنها به پیروان آیین جین تعلق دارد. این غارها بازتابی از مدارا بین مذاهبی است که آن زمان در تاریخ هندوستان وجود داشته است.

نقاط جالب توجه در غارهای صومعه بودایی، شامل تعدادی از زیارتگاه ها با کنده کاری هایی از بودا و قدیسان که به قرن های پنجم تا هفتم بازمی گردد می باشد. غار شگفت انگیز « Carpenter» نیز، یکی از بهترین مکان ها در هندوستان محسوب می شود. غارهای هندوها بسیار پیچیده تر است و از بالا به پایین خمیده شده اند، به همین جهت نیاز به داربست زدن نبوده است. بهترین غار در این مجوعه، معبد «Kailasa» که معبدی عظیم از برش سنگ هاست.

غارهای الورا

۹- قلعه آگرا

یک ساختمان نظامی که در سال ۱۵۶۵ توسط امپراتور اکبر ساخته شده و بعدها توسط شاه جهان گسترش پیدا کرده، قلعه آگرا ترکیبی از نفوذ هندوها و مسلمانان است. قلعه کمی بیش از دو کیلومتر با تاج محل فاصله دارد و از طریق ورودی «Amar Singh» با دیوار بیرونی کوتاه تر و زاویه تندتر آن که برای گمراه کردن مهاجمین است، می توان واردش شد.

در داخل، می توان دو ساختمان سنگی را که به هم متصلند مشاهده کرد. «اکبری محل» و «جهانگیری محل»، که بزرگترین قسمت خصوصی مسکونی در داخل مجموعه است. مکان های جالب توجه دیگر شامل «Khas Mahal»، با سقف مسی باشکوه و «Anguri Bagh»، یک باغچه مغولی با الگوهای جورچین با تعدادی فواره و آبراه و همچنین مناظری که زمانی برای امپراتور و دوستانش مکانی خصوصی بوده است. برج هشت گوشه «Musamman» نیز، که بعدها تا پایان عمر شاه زندانش شد قابل ذکر است.

قلعه آگرا

۸- پارک ملی پریار

یکی از جاذبه های گردشگری پرطرفدار جنوب هندوستان است، پارک ملی پریار و منطقه محافظت شده حیات وحش است که در اطراف دریاچه ای که بریتانیایی ها در سال ۱۸۹۵ برای آبیاری و فراهم کردن آب مورد نیاز شهر مادورای ساخته بودند قرار گرفته است. این پارک زیبا در سال ۱۹۳۴ تاسیس شده و گونه های زیادی از پستانداران شامل تعداد زیادی فیل هندی که به صورت آزاد رها شده اند. گراز وحشی، سمور آبی، پشه دم شیری و بیش از ۲۰ گونه ببر بنگال است.

تماشای پرندگان و رویت پیاپی گونه هایی مانند جهندگان، لک لک ها، مرغ ماهی خوار، مرغ شاخنوک، نوعی پرنده دم پهن و همچنین گونه های بسیار جالب پروانه ها، فعالیتی محبوب در بین بازدیدکنندگان است. بهترین راه برای لذت بردن از مناظر کوهستانی با شکوه پارک، سوار شدن بر روی قایق های تفریحی و یا پیاده روی در جنگل به همراه راهنما است، که راه دوم به بازدیدکنندگان فرصت مواجه با گله فیل ها و مشاهده حیات وحش از برج های مراقبت و جایگاه ها را به وجود می آورد.

پارک ملی پریار

۷- سواحل گوا

مدت هاست که در هند یکی از جاهایی است که کسانی که تعطیلات کنار دریا میخواهند باید به آنجا سربزنند، خط ساحلی غربی زیبای گوا مشرف به دریای عرب، به تازگی توسط گردشگران خارجی کشف شده است. خط ساحلی گوا با مسافتی بیش از ۶۰ مایل جایگاه تعدادی از سواحل دوست داشتنی دنیاست، هرکدام جذابیت خاص خود را دارد. برای کسانی که به دنبال آرامش و سکوت هستند ساحل مجزای آگوندا انتخاب خوبی است، در حالی که تاکنون ساحل کالانگوت بیشتر بازرگانی و شلوغ بوده است. کسانی که به دنبال تفریگاه های شیک، دروازه های یوگا و آسودگی در چشمه های معدنی هستند سواحل مندرم، مرجیم و آشوم در بین هندیان ثروتمند و غربی های همانند شیک و به روز است. پالالیوم نیز گزینه محبوب دیگری است که در یک مکان زیبا قرار دارد.

سواحل گوا

۶- قلعه آمر

قلعه امر، کاخ مستحکمی است که در سال ۱۵۹۲ توسط ماهاراما من سینگ اول ساخته شد و مدت زیادی مرکز اصلی جایپور بوده است. قلعه در سمت بالای دامنه کوه قرار گرفته است و پیاده با بالا رفتن از شیب و یا با استفاده از ترنی که از شهرک پایینی حرکت می کند دسترسی دارد. از دیگر نقاط جالب توجه شوخ نیواس با تخت های پر گل ویک مجرا که در قدیم برای عبور هوای خنک استفاده می شده، و معبد پیروزی که به خاطر پالان های مزین زیاد، سقف های رنگی، و زاویه دید عالی بر کاخ و دریاچه پایین قابل ذکر است.

درست در بالای قلعه امر، قلعه جایگار قرار گرفته که در سال ۱۷۲۶ توسط جایسینگ ساخته شده و دربر دارنده همه برج های مراقبت، دیواهای ترسناک، و بزرگ ترین توپ جنگی چرخ دار دنیاست. حتما زمانی را به قدم زدن در شهر قدیمی محصور جایپور با سه دروازه کاملا بازسازی شده اش و بازار باشکوهش اختصاص دهید، همچنین “شهر کاخ” دلپسند که مجموعه ای بزرگ از حیاط ها، باغچه ها وساختمان هاست.

قلعه آمر

۵- مکا مسجد در حیدر آباد

ساخت مکا مسجد حیدر آباد، که یکی از بزرگ ترین مساجد دنیا و کهن ترین مساجد هندوستان است. این مسجد در سال ۱۶۱۴ آغاز شد و ۸۰ سال طول کشید. این مسجد، به اندازه ای بزرگ است که می تواند تعداد ۱۰۰۰۰ نفر از عبادت کنندگان را در خود جای دهد. ۱۵ طاق سترگ و ستون، هریک از یک تخته سنگ گرانیت سیاه تشکیل شده که به وسیله قطاری از چهارپایان بزرگ جثه شامل ۱۴۰۰ گاو نر به مکان بنا حمل شده اند.

این مسجد، نام خود را از آجرهای بالای دروازه مرکزی اش که از مکه آورده شده است گرفته، این مجموعه ی شگفت انگیز از بخش های قابل توجهی همچون دروازه اصلی، میدان وسیع، یک دریاچه ساخت بشر و یک اتاق که موی سر حضرت محمد(ص) در آن قرار دارد تشکیل شده است. دیگر ویژگی های برجسته مسجد دربرگیرنده کتیبه هایی از قرآن در بالای بیشتر طاق ها و درها، سقف نفیس تالار اصلی، قرنیس ها در اطراف سراسر بنا و اشکال گلدار و حاشیه آرایی روی طاق ها است.

مسجد مکا

۴- قلعه سرخ

در سال ۱۶۴۸ توسط شاه جهان به عنوان تخت پادشاهی مغول ساخته شده است. این قلعه، در منطقه بزرگی با وسعت بیش از دو کیلومتر مربع گسترده شده و سرتاسر آن با یک خندق عظیم احاطه شده است. قسمت های جالب توجه آن شامل دو دروازه بزرگ است: دروازه چشمگیر لاهور و دروازه دهلی که استادانه تزیین شده است و برای تشریفات جشن ها استفاده می شده است. قسمت جالب برای بازدید، گردش در چاتا چوک که بازاری سرپوشیده از قرن هفدهم است، می باشد که از جواهرات گرفته تا لباس ابریشمی، و همچنین صوغاتی ها و مواد غذایی عرضه میکند.

در حالی که میتوان خود به جست وجو در قلعه بپردازیم، تورهای راهنما ارائه میشود و اطلاعات جذابی از زندگی و دوران شاه میدهد که شامل نگاهی کوتاه به «هال آف پابلیک اودینس» (دیوان عام) فوق العاده از مرمر سفید است، مکانی که مبحث های مهم دریافت می شده است.

قلعه سرخ

۳- معبد طلائی آمریتسار

معبد آمریتسار، تاسیس سال ۱۵۷۷ میلادی، قطب مهمی در تاریخ و فرهنگ سیک محسوب میشود. جاذبه اصلی آن هرمندیر صاحیب است که در سال ۱۶۰۴ بازگشایی شده و اغلب به خاطر تزیینات زیبای طلاییش معبد طلایی خوانده می شود. یکی از مقدس ترین زیارتگاه های «سیک» می باشد. معبد به صورت ترکیبی از سبک های هندو و اسلامی ساخته شده است. بخش مرمرین پایینی معبد از جلوه هایی با تزیینات داخلی گلدار و اشکال حیوانات شکل گرفته است، در حالی که گنبد بزرگ طلایی یک گل نیلوفر آبی را نمایش میدهد که نمادی از پاکی در بین سیک ها می باشد.

آمریتسار

۲- شهر مقدس واراناسی

زیارتگاه اصلی هندوها، از مدت هاست که وابسته به رودخانه بزرگ گنگ که یکی از مهم ترین نمادهای مذهبی این آیین است بوده است. قدمت واراناسی که یکی از شهرهای راکد زندگی است به قرن هشتم قبل از میلاد مسیح می رسد. دلایل زیادی برای بازدید از شهر وجود دارد، از جمله میتوان به کاوش در Old Quarter همجوار رودخانه گنگ اشاره کرد. جایی که معبد Kashi Vishwanath را در آن خواهید یافت که در سال ۱۷۸۰ میلادی بنا شده است.

حمام کردن در رودخانه گنگ برای هندوها بسیار حائز اهمیت است، مکان های بیشماری به نام گات وجود دارد که پلکانی به سمت آب را شامل می شوند جایی که افراد با ایمان در مقابل عبادت کنندگان خود را می شویند. گفته می شود واراناسی دارای بیش از ۱۰۰ گات می باشد که بزرگ ترین آنها Dasashvamedh و Assi هستند. دانشگاه هندوی بنارس که در سال ۱۹۱۷ تأسیس شده و کتابخانه عظیمی با بیش از یک میلیون کتاب دارد نیز ارزش بازدید دارد.

واراناسی

۱- تاج محل

احتمالا شناخته شده ترین عمارت در هندوستان است، همچنین تاج محل، مشهورترین نشانه در جهان برای نشان دادن قدرت عشق است. به یاد «ممتاز محل»، همسر محبوب «شاه جهان» نام گذاری شده است، ساخت این آرامگاه زیبا به خاطر مرگ او در سال ۱۶۳۱ میلادی آغاز ، توسط ۲۰۰۰۰ کارگر بنا شد و ۲۲ سال طول کشید.

دربردارنده بسیاری از عناصر طراحی اسلامی شامل طاق ها، مناره ها، گنبد پیازی شکل و خوشنویسی مشکی در داخل محوطه ورودی است، تاج محل به طور عمده از مرمر سفید که با طرح های درونی گلدار ظریف، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند یشم، لاجوردکاشی، الماس و صدف مروارید تزئین شده اند ساخته شده است.

تاج محل

مطالب پیشنهادی