بلغارستان  کشوری به لطافت گل رز  

بلغارستان در قسمت جنوب شرقی اروپا واقع شده و چهاردهمین کشور بزرگ اروپا محصوب می شود، پایتخت آن صوفیه می باشد و از مهمترین شهرهای بلغارستان می‌توان به پلوودیف ۳۵۰ هزار نفر، وارنا ۳۱۵ هزار نفر، بورگاس ۱۹۰ هزار نفر و روسه ۱۶۰ هزار نفر اشاره کرد ، جمعیت آن را ۸۵ درصد بلغاری تبار و بقیه بیشتر ترک و کلی هستند  با توجه به درصد اعلام شده در مورد جمعیت ادیان رسمی کشور به صورت ۷۶٪ جمعیت پیرو آیین مسیحیت نوع ارتدوکس هستند و ۱۰٪ جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند و ۱۱٫۸ درصد بی‌دین هستند ، جمهوری بلغارستان رسماً کشوری سکولار است اما در قانون اساسی آن مسیحیت ارتدکس عنوان دین سنتی کشور ذکر شده‌است.

زبان رسمی کشور بلغاری می باشد اگرچه جوانان بلغاری امروزه تکلم به انگلیسی را ترجیح می‌دهند.،ارز رایج لوا با واحد جز استونیکی است . عمده اقتصاد کشور از طریق صادرات در چرخه بوده و از مهمترین آنها می توان به صادرات اسانس گل رز ، پوشاک ، کفش ، آهن و فولاد ، ماشین آلات و تجهیزات و سوخت اشاره نمود اما مهمترین آن در شهره جهانی شراب است که این کشور رتبه ۱۴ را به خود اختصاص داده است .

ظهور قمیت بلغاری به زمان امپراتوری اول بلغاری در زمان قرون وسطی باز می گردد ، این کشور با منطقه کنونی در حدود ۵۰۰ سال تحت تصرت ترکیه عثمانی و بعدها یونانی ها و رومی ها بر آن  تصرف داشتند .

موقعیت جغرافیایی

کشورهای همسایه با مرزهای مشترک به ترتیب عبارتند  از شمال با جمهوری رومانی ، از غرب با جمهوری پیشین یوگوسلاوی ، صربستان و مقدونیه و در جنوب با کشورهای یونان و ترکیه در منطقه شرقی این کشور دریای سیاه قرار گرفته است .

این کشور تحت احاطه دو رشته کوه مهم قرار گرفته است که یکی از آنها رشته کوه های بالکان در مناطق شمالی و مرکزی بلغارستان و دیگری رشته کوه های ردوپه که در مناطق  جنوب و غرب واقع است از دیگر رشته‌ کوه‌های بلغارستان می‌توان به ریلا و پیرین اشاره کرد.

اقلیم آب و هوایی بلغارستان

شمال کشور با آب و هوایی با تغییرات زیاد در تابستان گرم و زمستانهای سردی را دارد ولیکن جنوب شرق آب و هوایی مدیترانه ای دارد . در مجموع اگر بخواهیم اقلیم بلغارستان را بررسی نمایید بلغارستان در نواحی شمالی کشور دارای مناطقی کوهستانی با آب و هوایی سرد و در نواحی جنوب شرق دارای مناطق ساحلی با آب و هوایی معتدل و مرطوب می باشد .

از مهمترین رودهای کشور می توانیم به  رود ماریتسا اشاره نماییم که از رشته کوه های ردوپه درغرب سرچشمه گرفته و با گذر از مناطق مرکزی کشور راه جنوب طی کرده و وارد ترکیه می‌شود و سپس به دریای اژه می‌ریزد. رود دیگردانوب نام دارد که در شمال بلغارستان جریان دارد.

ریشه های قومیت بلغاری

با توجه به تحقیقات به عمل آمده توسط بسیاری از دانشمندان ریشه بلغارها را از قبایل ترک زبان آسیای میانه می‌دانند. همچنین گروه‌هایی از روس‌ها، رومانی‌ها، ارمنی‌ها، یونانی‌ها و سایر اقلیت‌های کوچک نیز در این کشور به سر می‌برند.

ریشه های فرهنگی و سنتی بلغاستان

به طور کلی می توان ریشه های  اصلی فرهنگ سنتی بلغارستان ترکیبی از میراث تراکیه‌ای، اسلاوی و بلغاراعلم نمود و به نکتهای مهم اشاره نمود که نفوذ فرهنگ های یونانی، رومی، عثمانی، ایرانی و سلتی نیز در فرهنگ این کشور بی تاثیر نبوده.

سازهای محلی و سنتی بلغارستان

از مهمترین نمونه سازهای بلغاری می توان به  کاوال فلوتی که از ته دمیده می‌شود، دودوک سوت بلغاری ، کاباگیوا نی‌انبان ،گادولکا ساز زهی قوس‌دار وتوپان طبل استوانه‌ای دو سر اشاره نمود .

تور بلغارستان از اصفهان

تور بلغارستان از اصفهان – آژانس هواپیمایی سان سیر 

ورزش های محبوب و مرسوم

ورزش هایی مانند کشتی، وزنه برداری، بوکس، ژیمناستیک، والیبال، فوتبال و تنیس در بلغارستان محبوب و مرسوم می باشد حائز اهمیت است که  این کشور یکی از تیم های والیبال و اسکی پیشرو در جهان را در اختیار خود دارد .

غذاهای بلغاری

در سفر به بلغارستان هیچ گونه دقدقه ای در مورد غذا خوردن نداشته باشد . با توجه داشتن به پایین بودن قیمت ها می توانید  از رستوران های متنوع به آسودگی از غذا خوردن لذت ببرید .

هر فرد با هر سلیقه غذایی مانند  غذاهای دریایی، ترکی، یونانی و انواع فست فود (KFC-MC)می تواند در ساحل گلدن سند سلیقه غذایی خود را تامین کند .
غذاهای بلغاری در مجموع ترکیبی از غذای اروپای شرقی با تاثیراتی از  آشپزی ترکی و یونانی می باشد . این غذاها به علت شرایط آب و هوایی و جغرافیایی منطقه دارای سبزیجات، گیاهان دارویی و میوه های مختلف هستند.
انواع سوپ های سرد و گرم در اینجا وجود دارد که «Tarator» از سوپ های سرد معروفشان است. یکی از سالادهای خاص این کشور که شوپسکا (Shopska) نام دارد، مخلوطی از گوجه فرنگی، خیار، پیاز و فلفل خام یا کباب شده است که به همراه نمک و روغن زیتون طعمش را در خاطرتان جاودانه می کند.
موساکا (Moussaka) هم یکی از غذاهای معروف بلغارستان است که شامل سیب زمینی پخته، گوشت قیمه شده و نوعی سس مخصوص است. شیرینی های گوناگونی هم تهیه می شود که از آن جمله می توان به بانیتسا (Banitsa) اشاره کرد.
دو نوع پنیر سنتی در بلغارستان وجود دارد، اولی Kashkaval است که زرد رنگ و شبیه به پنیر آلمانی Dutch Gouda است و دوم پنیر معروف Sirene است که نوعی از پنیر فتا می باشد و از نظر مزه شبیه پنیر فتای یونانی است. این پنیر از شیر گوسفند ساخته می شود، اما گاهی از شیر گاو یا بز یا مخلوط اینها هم استفاده می گردد.
یک ماست محلی بلغاری که معروفیت خاصی دارد Kiselo Mlyako نام دارد. این ماست معمولاً از شیر گوسفند یا گاو درست می شود اما گاهی از شیر بوفالو هم استفاده می گردد که طعم ویژه ای به آن می دهد.
بیش از ششصد چشمه آب معدنی در بلغارستان وجود دارد که مزه کردن آنها می توان (بهترین و طبیعی ترین و جالب ترین تجربه ها باشد. دو نوشیدنی محلی در بلغارستان وجود دارد) یکی دوغ محلی که به آن Ayran می گویند و دیگری نوشیدنی به نام boza است که از ارزن درست می شود…

فستیوال گل رز

با توجه به صادرات هفتاد درصدی  عطر رز در بازارهای بین‌المللی از طریق  بلغارستان یکی از مهمترین جشن ها و فستیوال های این کشور  جشن رزها در نیمه اول ژوئن دردره گل سرخ  می‌شود این منطقه در  بلغارستان مرکزی در نزدیکی شهرهای کازانلوک و کارلوود واقع شده است .  این فستیوال  شامل یک گردهمایی شاد همراه با رزچینی همگانی است.

جاذبه‌های گردشگری

یکی از شهرهای بندری و زیبای این کشور، وارنا نام دارد که منطقه ساحلی گلدن سندز (golden sands) را در کنار خود دارد. این منطقه از نظر اقتصاد گردشگری، نقش بسیار مهمی برای مردم منطقه و مردم کشور بلغارستان دارد. اهالی این منطقه از انواع و اقسام شگردها برای کسب درآمد بهره می‌برند. اجاره دادن سایه‌بان و تخت در حاشیه ساحل و همینطور اجاره دادن خودرو ، موتورسیکلت ، دوچرخه و اسب‌های کوتاه قد از جمله این شگردهاست. در بازارچه‌های اطراف این منطقه ساحلی، انواع و اقسام جانوران نظیر (طوطی، میمون، تمساح و مارهای کوچک و بزرگ) موجود است تا گردشگران در ازای پرداخت مبلغی آن‌ها را در اختیار بگیرند و عکس یادگاری بیندازند.

بناهای تاریخی

  1. کلیسای بویانا: این کلیسا متعلق به قرن چهاردهم میلادی است کلیسا و باغ آن در فهرست آثار جهانی یونسکو است.
  2. کلیسای هاگیا صوفیا: این کلیسا در قرن ششم میلادی ساخته شد و بارها تغییراتی در آن رخ داد این کلیسا در زمان تسلط عثمانی‌ها بر بلغارستان به عنوان مسجد استفاده می‌شد.

منطقه تاریخی(پریریکون) ، از قدیمی‌ترین مجموعه‌های باستان‌شناسی بلغارستان است که به گفته پژوهشگران نیایشگاه ایزدبانو دیونیسوس که در جهان باستان از شهرت فراوانی برخوردار بوده، در آن قرار دارد. برپایه اسناد موجود فعالیت‌های بشری در این منطقه متعلق به ۵ هزار سال پیش از میلاد بوده و این صومعه نیز از جمله قلعه‌های مهم دفاعی شهر درسده های میانه به شمار می‌رفته‌است.

صومعه ریلا که در دل کوهستان ریلا واقع است، بزرگترین صومعه بلغارستان است. این بنا در قرن دهم ساخته شده و در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار دارد. مقبره گنبد تراسی کارانکوک که قدمت آن به انتهای سده چهارم و ابتدای قرن سوم قبل از میلاد می‌رسد، حاوی نقاشی‌های دیواری منحصر به فرد است، تنها آثار باقی‌مانده از نقاشی هلنی که جزء فهرست میراث فرهنگی جهانی است.

گورستان باستانی وارنا که حاوی شواهد اولین تمدن اروپایی و قدیمی ترین طلای جهان است به ۴۶۰۰ تا ۴۲۰۰ سال پیش از میلاد برمی گردد. کلیسای جامع الکساندر نفسکی قدیس در صوفیه بزرگترین کلیسای جامع ارتدکس در شبه جزیره بالکان است. گنبد سنت جرج ، قدیمی ترین بنای صوفیه است. سه لایه نقاشی دیوار در آن کشف شده‌است که قدیمی‌ترین آنها به سده دهم می‌رسد.

آژانس هواپیمایی سان سیر لحظاتی خاطره انگیز را با تور بلغارستان از اصفهان برای شما تداعی خواهد کرد .