۵- هریسه

هریسه در واقع نوعی حلیم غلیظ مرغ است. این غذا برای اولین بار در دره آرارات درست شد و برای تهیه آن آرد گندم را در آب به همراه گوشت که معمولا گوشت مرغ است می پزند. در روزهایی خاص مردم مذهبی برای پخت هریسه به جای گوشت از برخی از سبزی ها استفاده می کنند. پخت این غذا خیلی زمان بر است و باید مرتب به هم زده شود.

 

۴- تولما

تولما یا دلمه غذایی است که در آن از گوشت و سبزیجاتی مثل برگ مو، گوجه، فلفل، بادمجان و کلم استفاده می شود. تولما نوعی غذا است که به صورت داغ و به همراه سس ماست و سیر سرو می شود. به غیر از دلمه های سنتی نوع دیگری از دلمه مخصوص گیاهخواران هم وجود دارد که برای تهیه آن از لوبیا قرمز، نخود، عدس، بلغور، سس گوجه فرنگی و پیاز استفاده می شود به طوری که پس از پختن این مواد، برگ های کلم را دور آن ها می پیچنند.

 

۳- خاش

خاش از غذاهای محبوب غذاهای ارمنستان است که در واقع همان کله پاچه ایرانی ها است. در ارمنستان خاش غذای ملی است و در آن از پاهای گوسفند یا گاو استفاده می شود. وقتی کله پاچه در حال پختن است هیچ نمک و ادویه ای نباید به آن اضافه کرد، این طعم دهنده ها بعد از سرو غذا به آن اضافه می شوند. این غذا معمولا به صورت داغ سرو می شود و همراه آن ترشی، پنیر و سبزی خوردن هم خورده می شود. بیشتر افراد در این غذا نان لواش خشک می ریزد و به همراه آن آب معدنی می خورند.

 

۲- قاپاما

قاپاما از محبوب ترین غذاهای ارمنستان است که در تعطیلات و اعیاد مختلف خورده می شود. جهت درست کردن این غذا پس از شستن کدو بخش بالای آن را مثل درپوش بریده و داخل آن را خالی می کنند. جهت پر کردن داخل این کدو از میوه های خشکی مثل آلو، سیب، زغال اخته،زردآلو، برنج و همچنین بکشمش استفاده می شود. بعد از پر کردن کدو آن را در فر گذاشته تا زمانی که کدو نرم شود. در هنگام میل غذا روی آن شیر یا عسل ریخته می شود.

 

۱- گاتا

گاتا نوعی شیرینی ارمنی است که از خمیر چند لایه شیرین درست می شود. گاتا انواع مختلفی دارد و در هر شهر و ناحیه ای به شیوه ای خاص پخته می شود. این شیرینی معمولا در هنگام جشن ها و اعیاد تهیه می شود و در جاههای مختلف رنگ و شکلی متفاوت دارد. قبلا در تنور پخته می شد اما الان این عمل در فرهای معمولی انجام می گردد.

 

عضویــت در خبــرنـــامه

بمنظور دریافت آخرین اخبار و آفر های ما ایمیل خود را وارد نمایید.